-
- Kostel sv. Jakuba Většího z roku 1706 – Chvaleč
- Lidová roubená stavba č.e. 2006 – Chvaleč
- Pomník Františka Opočenského – Petříkovice
- Chráněná krajinná oblast Broumovsko (část)
- Studánka pod Janským vrchem – Petříkovice
- Kaple sv. Rodiny – Petříkovice
- Krausova vyhlídka – Petříkovice
- Koupaliště – Chvaleč, Petříkovice
- Turistický hraniční přechod do Polska – Petříkovice
Euroregion Glacensis, jehož je naše obec členem, pro Vás v rámci své činnosti v oblasti přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Polskem připravil Manuál turistických výletů, který Vám představuje zajímavé turistické cíle Dolního Slezska. Otevřít jej můžete po kliknutí zde nebo naskenování přiloženého QR kódu Vaším mobilním zařízením. Manuál je také ke stažení v příloze této stránky.
Pracovníci Euroregionu Glacensis pro Vás zmapovali ty nejatraktivnější z nich a z těchto vybraných míst sestavili několik komplexních nabídek na celodenní výlety. Pečlivě sestavené harmonogramy výletů s přesným itinerářem a podrobným popisem jednotlivých zajímavostí budou podkladem k uspořádání výletů pro Vás, Vaši rodinu, případně i větší organizované skupiny. Všechny nabízené turistické cíle přitom najdete jen kousek za hranicemi. Uvedené informace jsou aktualizovány k roku 2021 a je tak možné, že u některých dojde ke změnám otevíracích dob, rozšíření nabídky, a podobně. Pojďte společně poznávat zdejší přírodní krásy, zachovalé historické paláce, věhlasné lázně, tajemná důlní díla a monumentální vojenské památky nebo prozkoumejte ze sedla kola rozsáhlou síť singletracků a rozhleden. Pojďte poznat Polsko jinak než ho známe!
A nyní k samotné historii obce Chvaleč:
První písemná zmínka o obci Chvaleč pochází z roku 1364. Vlastníci a držitelé se v průběhu let střídali, posledním vlastníkem byl v letech 1828-1945 rod Nádherných z Adršpachu. Řádný místní národní výbor po druhé světové válce byl ustanoven až v roce 1946 z důvodu nedostatku státně spolehlivého českého obyvatelstva. V důsledku druhé světové války a odsunu německého obyvatelstva značně klesl počet obyvatel obce Chvaleč. Při sčítání obyvatelstva v roce 1930 žilo ve Chvalči 1145 obyvatel ve 212 domech, v roce 1950 to bylo jen 579 obyvatel ve 187 domech. V roce 1964 se součástí obce Chvaleč stala obec Petříkovice. Sloučené obce hraničí na severu s Polskou obcí Okrzeszyn, na východě s obcemi Adršpach a Jívka, na jihu s obcí Radvanice. Od jihozápadu obec obklopují svahy Jestřebích hor a od východu hřbet Závory. Obcí protéká Chvalečský, následně Petříkovický potok, prochází zde silnice II. třídy číslo 301 z Trutnova do Police nad Metují a železniční trať z Trutnova-Poříčí do Teplic nad Metují. Obec je vzdálená od bývalého okresního města Trutnov 12 km. Chvaleč a Petříkovice měly vždy charakter zemědělské obce, kde zemědělství doplňovalo zpracování lnu a dolování uhlí. Obec je součástí dobrovolného Svazku obcí Jestřebí hory a již zmíněného Euroregionu Glacensis.
Chráněnou kulturní památkou na území obce je kostel sv. Jakuba Většího z roku 1706, socha sv. Jana Nepomuckého a lidová roubená chalupa čp. 64 ve Chvalči. Za zmínku stojí i v současné době renovovaná křížová cesta ve Chvalči v lese pod Serpentýnami u silnice směrem na Adršpach. Mezi další památky patří kaple Svaté Rodiny v Petříkovicích a zrekonstruovaná studánka s léčivým pramenem pod skalami u státní hranice s Polskem. Nad studánkou se vypíná Janský vrch (697 m.n.m.), přes který přechází česko-polská hranice doplněna naučnou stezkou. Pozoruhodný útes zde tvoří tzv. Krausovu vyhlídku. Petříkovicemi prochází linie historického opevnění z let 1937-1938, kde je několik těchto objektů postupně renovováno jako skanzeny. Smutné události z těchto let připomíná pomník padlého dozorce finanční stráže Františka Opočenského.
Mezi nejnavštěvovanější místa v obci patří koupaliště a sportovní areály ve Chvalči i Petříkovicích, v zimním období je hojně využíván skiareál Petříkovice. Turisté a cyklisté sezónně využívají hraniční přechod do Polska v Petříkovicích, pro běžkaře je po celé obci několik výchozích míst na značené trasy. V části obce Chvaleč je pro občany k dispozici základní a mateřská škola, pošta, zdravotnické zařízení, místní knihovna, tělocvična, víceúčelové hřiště a pohostinství. Obě části obce mají obchod se smíšeným zbožím.